Jak zresetować komputer w Windows 10

Resetowanie komputera
4 sierpnia 2021

Jeżeli chcesz zresetować komputer, wszystko zależy od tego co masz na myśli mówiąc „reset”.

Część użytkowników resetem określa wyłączenie i włączenie komputera w celu naprawy zawieszonych programów, a druga część nazywa w ten sposób przywrócenie systemu operacyjnego do jego pierwotnego stanu.

W tym poradniku opiszę oba te procesy.

Jak zresetować komputer poprzez jego wyłączenie i włączenie

Wielu znanych amatorów informatyki ma złote rozwiązanie na niemal każdy problem związany z komputerem.

„Wyłącz i włącz!”.

Można z tego szydzić, ale w rzeczywistości taka czynność rzeczywiście może naprawić wiele systemowych usterek.

Aby zresetować komputer wejdź w menu start (klawisz Windows na klawiaturze lub ikona z logo systemu na pasku zadań) i naciśnij na ikonkę power (zasilanie), kolejno kliknij „Uruchom Ponownie”.

Alternatywnie możesz skorzystać ze skrótu CTRL + ALT + DELETE i wybrać pozycję „Uruchom Ponownie”.

W przypadku, w którym chcesz zresetować komputer, ale nie masz podłączonej działającej myszy, możesz poruszać się po elementach systemu klawiszami TAB i ENTER.

Jak przywrócić system do pierwotnego stanu

Jeśli chcesz zresetować ustawienia komputera do stanu początkowego, możesz skorzystać z co najmniej dwóch rozwiązań.

Możesz wgrać na nowo system operacyjny, wykonując tzw. „format” lub możesz skorzystać z opcji odzyskiwania wbudowanej w Windows, która w zależności od wybranej opcji, może pozwolić Ci na pozostawienie plików osobistych.

Możesz zrobić to poprzez wciśnięcie kombinacji Windows + I lub ręczne wejście w „Ustawienia” z poziomu menu start. Później wybierz zakładkę „Aktualizacje i Zabezpieczenia”, a w menu po lewej stronie wybierz opcję „Odzyskiwanie”.

W niej znajduje się opcja „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Jeżeli chcesz rozpocząć ten proces, kliknij na znajdujący się poniżej przycisk „Rozpocznij”.