Jak zmienić język klawiatury w Windows 10

Jak zmienić język klawiatury
6 sierpnia 2021

Czasami zdarza się, że wciskamy prawy ALT i okazuje się, że nasze „ogonki”, czyli litery z Polskimi znakami nie działają.

U niektórych jest to spowodowane przypadkowym zmienieniem opcji, a u innych niewłaściwym wyborem przy instalacji systemu operacyjnego lub odkupieniem komputera np. od kogoś zza granicy. Czy oznacza to jednak, że „zagraniczny” komputer z Windowsem nie poradzi sobie z naszymi ogonkami? A skądże!

Chcąc zmienić język klawiatury w Windows 10, powinniśmy wykonać następujące kroki:

1. Na pasku zadań znajdujemy pasek języka. Powinno na nim być napisane np. PL/POL, czy EN/ENG (w zależności od tego, jaki mamy wybrany język klawiatury). Pasek ten znajduje się zwykle w prawym dolnym rogu naszego ekranu.

2. Klikamy na ten napis (np. PL) i wybieramy Polski (programisty).

Zmiana języka klawiatury w WIndows 10

W przypadku, w którym nie mamy do wyboru języka Polskiego lub chcemy zmienić język na taki, którego nie ma na liście, naciskamy na przycisk „Preferencje języka”. Wówczas na dole poprzez kliknięcie ikonki plusa („+”) możemy dodać kolejny język.

Jak zmienić język klawiatury jeśli nie wyświetla się nam ikonka?

Jeżeli na pasku zadań nie wyświetla nam się omawiana ikonka lub z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie jej zlokalizować, nic straconego.

W takim przypadku możemy wykonać następujące kroki:

1. Nacisnąć na logo „Windows” (przycisk na klawiaturze lub ikonka na pasku zadań) i przejść do menu start.

2. Wpisać w menu start: „Edytuj opcje języka i klawiatury” i kliknąć na pozycję o takiej nazwie.

Edytuj opcje języka i klawiatury

3. W otwartym oknie na górze znajdziemy ikonę klawiatury z podpisem „Klawiatura”. Wejdźmy w nią (kliknij raz lewym przyciskiem myszy).

Opcje klawiatury

4. Po przeniesieniu nas do zakładki w sekcji „Zastąp domyślną metodę wprowadzania” możemy zmienić w polu wybrany przez nas język klawiatury. Jeśli danego języka nie ma na liście, powinniśmy go doinstalować klikając w lewym górnym rogu strzałkę w lewo (cofnąć się) i w zakładce „Preferowane języki” klikając plus („+”) przy napisie „Dodaj język”.

Zmiana języka klawiatury