Jak usunąć Szumy z Mikrofonu?

Mikrofon
4 kwietnia 2022

Szumy w mikrofonie to bardzo niepożądane zjawisko, które może odstraszać naszych słuchaczy, czy rozmówców.

Jeżeli rozmawiacie z kimś przez internet lub nagrywacie jakieś treści z dźwiękiem ze swojego komputera, powinniście zadbać o to, by Wasz mikrofon przesadnie nie szumiał i nie denerwował innych.

Poniżej przedstawiam sześć sprawdzonych sposobów na to jak zredukować szumy w mikrofonie:

1. Włącz redukcję szumów w systemie operacyjnym

Niektóre systemy operacyjne, w tym Windows posiadają wbudowaną redukcję szumów.

W przypadku systemów Windows wejdź w Menu Start (ikona Windows na pasku zadań) -> Wpisz i wybierz opcję Panel Sterowania -> Zakładka Sprzęt i Dźwięk -> Zarządzaj urządzeniami audio -> Zakładka Nagrywanie -> Naciśnij prawym przyciskiem na używany mikrofon i wybierz Właściwości.

Jeżeli masz na górze okna dostępną zakładkę „Ulepszenia”, zobacz, czy możesz w niej włączyć redukcję szumów. Jeśli tak, włącz i przetestuj, czy pomogła Ci ona zniwelować problem szumiącego mikrofonu.

Jeżeli Twój system operacyjny lub sterownik dźwięku z jakiejś przyczyny nie pozwala na redukcję szumów, albo jest ona niewystarczająca, możesz też spróbować skorzystać z zewnętrznego oprogramowania, takiego jak na przykład Krisp.

2. Zmniejsz czułość mikrofonu

Przyczyną sporych szumów może być także zbyt wysoka czułość mikrofonu. Jeśli jest on zbyt głośny, może zbierać o wiele więcej szumów otoczenia.

Nawet mikrofony z górnej półki przy zbyt dużej czułości mogą zacząć bardzo głośno szumieć.

Czułość mikrofonu możesz z reguły zmienić w jego ustawieniach w systemie operacyjnym.

W Windows wystarczy wejść w Menu Start (ikona Windows na pasku zadań) i wyszukać oraz wejść w opcję Zmień dźwięki systemu. W zakładce nagrywanie wybrać mikrofon, z którego korzystamy, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję Właściwości. Finalnie przejść do zakładki „Poziomy” i wyregulować suwak (zwykle przeciągając go w lewo).

Pamiętaj, żeby z tym nie przesadzić, bo mniejszy poziom przyciszy nie tylko szumy, ale również Twój głos! Po prostu postaraj się znaleźć optymalne ustawienie.

3. Zredukuj szumy otoczenia

Mikrofon zbiera różnego rodzaju dźwięki. Nie tylko dźwięki mowy, ale też inne, które pojawiają się w jego otoczeniu. Z tego względu, szumy mogą być powodowane także przez inne szumy, które np. mamy w pokoju.

Bardzo często takie szumy powodowane są np. przez głośny komputer, czy wiatrak. W takiej sytuacji najprościej będzie możliwie jak najbardziej odsunąć mikrofon od źródła szumów, a jak najbardziej przybliżyć go do siebie. Dzięki temu powinien słyszeć nasz głos znacznie głośniej od szumów, więc proporcje tych dwóch dźwięków powinny poprawić się na naszą korzyść.

4. Noś słuchawki

Czasami szumy, czy inne przebijające dźwięki powodowane są przez to, że używamy głośników. Siłą rzeczy, mikrofon zbiera z nich dźwięk, przez co na przykład osoba, która z nami rozmawia, może słyszeć samą siebie. Powstaje wówczas dziwny efekt echo, który w niektórych przypadkach jest na tyle zniekształcony, że wydaje się zwykłymi szumami.

Wiem, że nie dla każdego jest to najwygodniejsza opcja, ale w takiej sytuacji warto rozważyć używanie słuchawek. Wówczas powinniśmy nadal słyszeć wszystkie dźwięki z naszego systemu operacyjnego, ale nie powinny one dochodzić do naszego mikrofonu.

5. Usuń szumy podczas obróbki audio

Jeżeli Twoim problemem jest szum na nagraniach (np. na filmikach, które nagrywasz na YouTube lub w piosenkach), nic nie stoi na przeszkodzie, by usunąć szumy w tak zwanej postprodukcji.

Większość profesjonalnych programów do obróbki audio pozwala całkiem skutecznie odszumić nasz nagrany plik. Możesz skorzystać do tego na przykład z darmowego programu Audacity.

6. Zmień mikrofon

Jeżeli żaden sposób nie pomaga, być może masz po prostu zbyt kiepski mikrofon.

Przyzwoite mikrofony zaczynają się już od około 20-30 złotych, a te bardziej profesjonalne (np. do nagrywania dźwięku) od około 300.

Przed zakupem możesz wyszukać w internecie test danego modelu i sprawdzić jak on brzmi.