Jak usunąć konto na Facebooku w 2023 roku

Usuwanie konta na Facebooku
18 marca 2022

Nie każdy lubi media społecznościowe. Czasami pochłaniają nam zbyt dużo czasu, który moglibyśmy spożytkować na inne, bardziej produktywne, czy nawet ciekawe dla nas zajęcia.

Powód, dla którego chcesz usunąć swoje konto, jest tak naprawdę nieistotny. Jeżeli taka jest Twoja decyzja, zapraszam do dalszej lektury. Jeśli wciąż się wahasz, w tym poradniku dowiesz się także kiedy warto usunąć konto na Facebooku, a kiedy nie, oraz jak zawiesić je tylko na jakiś czas.

Wskazówka:

Przed usunięciem konta dobrze zastanów się, czy na pewno chcesz to zrobić. Konta nie będzie można przywrócić, a Twoje zdjęcia, filmy i inne treści zostaną trwale usunięte. Przepadną też strony, które należały wyłącznie do Ciebie. Nie będziesz mógł też korzystać z aplikacji Messenger, oraz innych funkcji Facebooka. Jeżeli chcesz zrobić sobie zwykłą przerwę, rozważ czasowe zawieszenie konta, a nie jego trwałe usunięcie.

W razie potrzeby, przed usunięciem konta na Facebooku, możesz także pobrać z niego kopię swoich danych.

Jak usunąć konto na Facebooku na komputerze

Usuwanie konta na Facebooku to bardzo prosty proces, który można zrealizować poprzez wykonanie kilku, następujących kroków:

1Naciśnij na ikonę strzałki w dół (▼) w prawym górnym rogu Facebooka.
2Wybierz opcje Ustawienia i prywatność -> Ustawienia.
3Przejdź do zakładki Prywatność, a później do zakładki Twoje informacje na Facebooku.

Te zakładki możesz wybrać w panelu po lewej stronie. W razie ewentualnych problemów, możesz udać się bezpośrednio pod adres facebook.com/settings?tab=your_facebook_information.

4W sekcji Dezaktywacja i usuwanie na dole strony, naciśnij niebieski napis Wyświetl.
5Jeśli jesteś pewien, że chcesz usunąć swoje konto, zaznacz opcję Usuwanie konta i naciśnij Kontynuuj do dezaktywacji konta.

Po wykonaniu tych czynności Facebook może jeszcze wymagać potwierdzenia w postaci wpisania hasła w odpowiednik polu.

Jak usunąć konto na Facebooku na telefonie

1Wejdź w Menu. W tym celu naciśnij na ikonę hamburgera () w prawym górnym rogu.
2Wejdź w Ustawienia, naciskając na ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu. Alternatywnie możesz też zjechać na dół i wybrać opcje Ustawienia i Prywatność -> Ustawienia.
3Wybierz opcję Dostęp do profilu i kontrola.
4Wybierz opcję Dezaktywacja i usuwanie.
5Jeżeli na pewno chcezs usunąć konto, zaznacz Usuwanie konta i naciśnij Kontynuuj do dezaktywacji konta.

Po wykonaniu tych czynności Facebook może nas jeszcze poprosić o potwierdzenie chęci usunięcia konta swoim hasłem.

Czy warto usuwać konto na Facebooku

Jeżeli nie potrzebujesz konta na Facebooku do niczego i wiesz, że nigdy się to nie zmieni, usunięcie konta nie wydaje się złą opcją.

Większość z nas chce jednak usunąć konto z innych powodów, takich jak na przykład zbyt duże ilości spędzanego tam czasu. W takiej sytuacji warto rozważyć pójście na kompromis i np. usunięcie samej aplikacji z telefonu i pozostawienia wyłącznie Messengera do kontaktu ze znajomymi. Można też skorzystać z zewnętrznych programów, które będą ograniczać nam funkcjonalności Facebooka lub ograniczać czas, który na nim spędzamy.

Aplikacja Facebooka posiada też dedykowaną funkcję, dzięki której możemy ustawić przypomnienie po przekroczeniu danej ilości czasu na tej platformie. Wystarczy wejść w Menu () -> Ustawienia i Prywatność -> Czas Spędzony na Facebooku -> Zobacz narzędzia (w sekcji Zarządzaj swoim czasem) -> Codziennie przypomnienie.

Jeżeli chcecie się zupełnie odciąć od Facebooka na jakiś czas, możecie zamiast usuwania konta, po prostu je dezaktywować.

Jak usunąć konto na Facebooku na jakiś czas

Jeżeli chcesz usunąć swoje konto tylko chwilowo, czyli po prostu zablokować do niego dostęp na jakiś czas, zamiast usuwania konta, możesz je dezaktywować. Cały proces wygląda tak samo jak w przypadku usuwania, jednak zamiast opcji „Usuń Konto” wybieramy dezaktywuj.

Pamiętaj, że inni nie będą mogli wyświetlać dezaktywowanego konta. W wielu przypadkach lepszym wyborem może być zwykłe usunięcie na jakiś czas samej aplikacji, czy też zablokowanie za pomocą wtyczki dostępu do strony Facebooka.

Co istotne, strony, którymi zarządzasz wyłącznie Ty, również zostaną na ten czas dezaktywowane, dlatego nawet jeśli chcesz podjąć taką decyzję, rozważ przydzielenie uprawnień do Twoich stron także komuś innemu.

Oto instrukcja krok po kroku:

1Naciśnij na ikonę strzałki w dół (▼) w prawym górnym rogu Facebooka.
2Wybierz opcje Ustawienia i prywatność -> Ustawienia.
3Przejdź odpowiednio do zakładek Prywatność -> Twoje informacje na Facebooku.
4W sekcji Dezaktywacja i usuwanie na dole strony, naciśnij niebieski napis Wyświetl.
5Aby dezaktywować konto, wybierz opcję Dezaktywacja konta i zatwierdź kliknięciem w niebieski przycisk Kontynuuj do dezaktywacji konta.

Jak usunąć konto, do którego nie ma się dostępu

Usunięcie konta, do którego nie ma się dostępu jest w większości przypadków niemożliwe.

Gdyby było inaczej, ktoś mógłby na przykład usunąć konto za Ciebie.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły:

1. Jeśli zapomniałeś hasła do Facebooka, a chcesz usunąć swoje konto, przywróć swoje hasło, by odzyskać dostęp i wykonaj dokładnie te same kroki, które zostały przedstawione w powyższych instrukcjach.

2. Jeżeli chcesz usunąć profil dziecka, które nie ukończyło co najmniej 13 lat, możesz wypełnić ten formularz.

3. Jeżeli chcesz usunąć konto osoby, która zmarła, możesz skorzystać z tej instrukcji:

Konto osoby zmarłej może zostać usunięte z Facebooka na wniosek członków jego najbliższej rodziny lub wykonawców jej testamentu. W tym celu musisz przedstawić tam dowód potwierdzający zgon bliskiej osoby (najlepiej akt zgonu), oraz dowód potwierdzający Twoje uprawnienia (np. pełnomocnictwo, czy akt urodzenia). Pamiętaj, aby zakryć dane osobowe, które nie są niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

Wniosek można złożyć na dedykowanej temu stronie w Centrum Pomocy.

Szczegółowe wytyczne dotyczące usuwania konta zmarłej osoby, można znaleźć na dedykowanej temu stronie w Centrum Pomocy Facebooka.

Wskazówka:

Konto osoby zmarłej nie musi być usunięte z Facebooka. Zamiast tego możesz złożyć wniosek na przykład o nadanie profilowi statusu „In memoriam”.

4. Na Facebooku można również złożyć wniosek o usunięcie konta osoby ubezwłasnowolnionej. Można zrobić to na dedykowanej temu stronie w Centrum Pomocy po przesłaniu odpowiednich dokumentów.