Jak udostępnić internet z telefonu Android

Jak udostępnić internet z telefonu Android
26 sierpnia 2021

Za sprawą możliwości udostępniania internetu z naszego telefonu możemy przekształcić go niejako w przenośny router, z którym będziemy mogli się połączyć z komputera lub innych urządzeń przenośnych poprzez połączenie Wi-Fi.

W tym poradniku dowiesz się:

Jak udostępnić internet na telefonie z Android?

Przede wszystkim, aby udostępnić internet, pierw musimy go mieć sami. W tym celu włączmy nasze dane mobilne.

Gdy internet będzie już włączony, możemy przejść do ustawień. Zwykle można zrobić to poprzez kliknięcie w ikonę ustawień na pulpicie lub rozwinięcie górnego paska ekranu i wybranie ikony koła zębatego.

Kolejno musimy wyszukać opcję Przenośny hotspot. Może nazywać się inaczej, jak np. Przenośny internet, Udostępnianie internetu, czy Router Wi-Fi. Jeżeli nie chcemy korzystać z wyszukiwarki, taką zakładkę zazwyczaj znajdziemy na głównym ekranie ustawień lub w zakładce sieć.

Teraz możemy przejść do konfiguracji lub od razu udostępnić internet.

W zależności od wersji systemu, czy telefonu, nazwa opcji może się różnić. W wielu przypadkach, aby włączyć sieć, wystarczy nacisnąć na przycisk obok opcji „Przenośny hotspot Wi-Fi”.

Przenośny hotspot

Po tej czynności sieć powinna być widoczna dla pobliskich urządzeń obsłuchujących Wi-Fi.

Jak zabezpieczyć udostępniony internet hasłem?

Raczej nikt nie chciałby, aby z jego siecią łączyły się niepożądane osoby. Mogłyby one przecież konsumować nasz transfer danych.

W tym celu należy ustawić solidne, przynajmniej 8-znakowe hasło. Można ustawić je w zakładce Skonfiguruj hotspot Wi-Fi (należy to później zapisać klikając „OK”, czy ikonę fajki).

Konfiguracja hotspotu Wifi

Ustawianie hasła Wi-Fi

W tej samej zakładce powinno dać się także opcjonalnie zmienić nazwę sieci, która będzie widoczna w momencie, w którym ktoś szukający dostępnych sieci Wi-Fi będzie w jej zasięg.

Jak połączyć się z udostępnioną siecią?

Aby połączyć się z siecią Wi-Fi, należy być w jej zasięgu. Oznacza to, że nie możemy komfortowo udostępnić sieci komuś, kto znajduje się na przykład 50 kilometrów od nas. Możemy za to spróbować udostępnić ją komuś, kto znajduje się z nami w pokoju lub w stosunkowo niewielkiej odległości.

Wówczas po włączeniu takiej sieci druga osoba powinna wejść na swoim urządzeniu w wybieranie sieci Wi-Fi. Może zrobić to zarówno na telefonach, jak i komputerach, które obsługują Wi-Fi.

Jeśli dana sieć jest zabezpieczona hasło, przy pierwszym łączeniu się z nią trzeba będzie je wprowadzić.