Jak sprawdzić, czy zdjęcie jest z internetu?

Jak sprawdzić, czy zdjęcie jest z internetu?
30 września 2022

Niestety, w internecie, podobnie jak w innych obszarach życia, możemy natknąć się na wielu oszustów. W tym poradniku pokażę, w jaki sposób możecie choć trochę zminimalizować ryzyko, poprzez sprawdzenie, czy dane zdjęcie jest prawdziwe, czy nie zostało wzięte z internetu.

Przykład:

Załóżmy, że znaleźliście w serwisie ogłoszeniowym używany telefon w bardzo atrakcyjnej cenie. Pisze o różnych wadach ekranu, ale na zdjęciu jest to niemal niewidoczne. Wydaje się, że trafiliście na okazję roku. Sprzedawca nie ma na swoim koncie żadnych opinii, a oczekuje zapłaty z góry. Taka sytuacja prawdopodobnie zacznie budzić Wasze wątpliwości.

O ile mimo wszystko unikałbym tego rodzaju transakcji, jedną z pierwszych rzeczy, które możecie sprawdzić jest to, czy zdjęcie rzeczywiście przedstawia sprzedawany przez niego telefon, czy może wziął sobie jakieś zdjęcie telefonu w lepszym stanie z internetu, a w opisie po prostu napisał, że jego urządzenie ma wady ekranu.

W kolejnym punkcie dowiecie się, co możecie zrobić w takiej sytuacji.

Sprawdzanie czy zdjęcie jest z internetu krok po kroku

Istnieją co najmniej dwa dobre sposoby na to jak w łatwy sposób sprawdzić, czy dane zdjęcie pochodzi z internetu. Nie wymagają one szczególnej wiedzy technicznej, ponieważ w zasadzie ograniczają się do wrzucenia danego zdjęcia do wyszukiwarek.

1. Sprawdzenie zdjęcia w popularnych wyszukiwarkach internetowych

Wiele wyszukiwarek, w tym Google pozwala na wyszukanie obrazów podobnych do tego, które wrzucimy.

Dzięki temu zwykle możemy w dość łatwy sposób wyszukać podobne lub takie same zdjęcia.

W tym celu, w przypadku Google wystarczy:

1. Wejść w Grafika Google.

2. Kliknąć ikonę aparatu (wyszukiwanie obrazem) z prawej strony wyszukiwarki.

3. Przesłać obraz, który chcecie znaleźć w internecie. Najprościej jest po prostu wrzucić do niego link.

Wyszukiwanie podobnych obrazów w Google

4. Nacisnąć „Szukaj”.

Po wyświetleniu nam się podobnych obrazów możemy sprawdzić, czy znajduje się wśród nich obraz identyczny lub niemal identyczny (np. różniący się jedynie kontrastem czy kolorami — to można dość łatwo zmienić w programie graficznym).

2. Sprawdzenie zdjęcia w dedykowanych narzędziach do szukania podobnych obrazów

Wyszukiwarek jest bardzo dużo i chcąc rzetelnie sprawdzić istnienie danego obrazu w internecie, najlepiej byłoby sprawdzić czy zdjęcie znajduje się także w m.in. Yandex, Bing, czy Baidu (a to tylko kilka z tych najpopularniejszych).

Całkiem niezłą alternatywą, którą traktowałbym jako uzupełnienie do pierwszego sposobu i szukania w największych wyszukiwarkach (głównie Google) jest możliwość skorzystania z popularnych narzędzi Reverse Image Search, które zwykle mają na celu przeszukiwanie wielu baz danych z obrazami.

Jedno z nich znajdziecie np. na stronie smallseotools.com/pl/reverse-image-search/.