Jak przywrócić ustawienia fabryczne w Windows 10?

Przywracanie ustawień fabrycznych w Windows 10
15 sierpnia 2021

Nie ma to jak świeży start. Nawet jeśli nic nie poszło nie tak i nie chcemy wrócić do ustawień fabrycznych tylko po to, by naprawić usterkę — wielu z nas po prostu lubi zaczynać z czystą kartą… Czy tam pulpitem.

Jeszcze parę lat temu za każdym razem gdy chciałem przywrócić ustawienia mojego systemu do stanu początkowego, musiałem trudzić się z instalacją systemu operacyjnego na nowo. Trzeba było nagrać nośnik, znaleźć klucz, przejść przez cały instalator, a potem jeszcze swoje odczekać. Dziś oczywiście nadal nie jest to proces, który zajmuje 20 sekund, jednakże jest znacznie łatwiej, co postaram się Wam zresztą udowodnić w tym krótkim poradniku.

Zanim rozpoczniesz czynności związane z przywracaniem ustawień, na wszelki wypadek zrób kopię zapasową najważniejszych rzeczy na swoim komputerze. Możesz zgrać je np. na pendrive.
Zaczynajmy.
1. Wejdź w menu Start. Możesz zrobić to poprzez wciśnięcie klawisza Start (ten z logo Windows) lub kliknięcie na ikonę z tym logo na Twoim pasku zadań.
Menu start
2. Wejdź w ustawienia klikając na ikonkę koła zębatego.
Ustawienia Windows 10
3. Przejdź do zakładki Aktualizacje i zabezpieczenia.
Zakładka aktualizacje i zabezpieczenia
4. Z Menu po lewej stronie wybierz pozycję Odzyskiwanie.
Zakładka odzyskiwanie
5. W sekcji Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego naciśnij Rozpocznij.
Rozpocznij przywracanie ustawień
6. Wybierz interesujące Cię opcje. W zależności od preferencji ustal, czy chcesz zachować swoje pliki, czy wolisz usunąć wszystko. Jeżeli chcesz jedynie przywrócić ustawienia, polecałbym opcję „Zachowaj moje pliki”, choć i tak uprzednio na wszelki wypadek polecam wykonać kopię zapasową.
Opcje odzyskiwania
7. Przejdź przez dalszą część konfiguracji wybierając odpowiadające Ci ustawienia.