Jak otworzyć plik XML?

Jak otworzyć plik XML?
6 lipca 2022

XML to format, który pozwala na prezentowanie danych w strukturalizowany sposób. W plikach XML zapisuje się między innymi mapy stron internetowych i mnóstwo innych zbiorów danych.

Otwieranie plików XML w przeglądarce

Najprostszym sposobem na podejrzenie zawartości pliku XML jest otwarcie go w przeglądarce.

W tym celu wystarczy odnaleźć plik XML na swoim dysku, nacisnąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać swoją przeglądarkę dzięki opcji „Otwórz za pomocą”.

Otwieranie XML w przeglądarce

Alternatywnie po prostu spróbujcie przeciągnąć plik na okno przeglądarki. To również powinno wywołać w niej adres pliku i zaprezentować go w przyjaznej do odczytu formie.

XML to bardzo popularny format, dlatego większość nowoczesnych przeglądarek internetowych powinno być w stanie bez problemu go odczytać.

Otwieranie plików XML za pomocą specjalnych narzędzi

Jeżeli z jakiegoś powodu powyższy sposób nam nie działa, lub szukamy czegoś innego, możemy skorzystać z jednego z wielu darmowych narzędzi do odczytywania plików XML.

Wielu z nich nie trzeba nawet instalować, bo są dostępne w przeglądarce.

Dla przykładu, możecie skorzystać z tej strony. Wystarczy kliknąć na przycisk „Browse” i wgrać tam swój plik XML. Narzędzie powinno dość szybko go przetworzyć i zaprezentować w takiej formie, którą będzie się przeglądało naprawdę prosto i przyjemnie.

Jak edytować plik XML?

Jeżeli chcecie edytować zawartość pliku XML, macie do wyboru dwie opcje:

1. Uruchomienie dowolnego edytora tekstowego (notatnik, edytor kodu) i rozpoczęcie ręcznej edycji XML.

Osobiście zdecydowanie polecam właśnie tę opcję, ale jeżeli nie macie żadnego pojęcia o kodowaniu i boicie się obecności nieznanych Wam znaczników — rozumiem, że ta opcja może Wam nie przypaść do gustu. Jeżeli jednak znacie przynajmniej podstawy HTML, powinniście sobie bez problemu z tym poradzić.

2. Skorzystanie z wizualnego edytora XML.

Niektóre programy, które pozwalają na podglądanie zmian w XML na bieżąco, mogą okazać się nieco przyjemniejsze dla początkujących.

Dla takich osób dobrym wyborem może być np. ta strona, na której po wrzuceniu Waszego pliku XML będziecie mogli edytować jego zawartość, tym samym na bieżąco podglądając zmiany po prawej stronie.