Jak otworzyć plik .7z?

Jak otworzyć plik 7z?
24 października 2022

Format 7z nie jest spotykany może aż tak często jak na przykład RAR, ale również jest bardzo popularnym rozszerzeniem dla różnych archiwów, czyli swoistych folderów zawierających skompresowane pliki.

Jeżeli zastanawiasz się jak otworzyć plik 7z, w tym poradniku przedstawię Ci dwie bardzo proste metody.

Jak otworzyć plik .7z za pomocą programu?

Pliki .7z można bardzo łatwo otwierać za pomocą programu 7-zip. Alternatywnie możecie też skorzystać z innych programów do rozpakowywania archiwów, które obsługują ten format, jak np. WinRAR. Proces otwierania pliku .7z wygląda w nich bardzo podobnie do tego, który został opisany poniżej.

Instrukcja krok po kroku

1. Pobierz i zainstaluj program 7-zip.

2. Naciśnij na plik z rozszerzeniem .7z prawym przyciskiem myszy.

3. Wybierz 7-zip -> Otwórz archiwum lub Wypakuj pliki (jeśli od razu chcesz je wypakować w danym miejscu).

Otwieranie pliku 7z

Po wykonaniu tych kroków powinniśmy móc zobaczyć zawartość archiwum 7z podobnie jak na poniższym zrzucie ekranu:

Otwarte archiwum 7z

Jak otworzyć plik .7z bez pobierania programu?

Możliwe, że nie chcecie instalować 7-zip, ani żadnego innego programu do rozpakowywania archiwów. Jeżeli korzystacie z nich rzadko, rozumiem tę decyzję, choć uważam, że w dzisiejszych czasach niemal każdy komputer osobisty powinien być wyposażony w tego rodzaju program ze względu na to, że większość użytkowników przynajmniej raz na jakiś czas musi rozpakować jakiś plik z końcówką .7z lub na przykład .RAR.

Istnieje jednak alternatywa, która nie wymaga od nas instalacji żadnego dodatkowego programu.

Wpiszcie w wyszukiwarkę frazę jak np. „Online 7z extractor”, a prawdopodobnie znajdziecie całą masę narzędzi online, które pozwolą Wam rozpakować pliki z archiwum 7z za pomocą Waszej przeglądarki. Możecie skorzystać na przykład z tej strony. W przypadku tego narzędzia wystarczy po prostu nacisnąć na przycisk „Choose file” i wybrać plik .7z z dysku naszego urządzenia.