Jak obrócić film? Poradnik dla systemów Windows

Jak obrócić film
23 sierpnia 2021

Nie znam nikogo, kto chciałby oglądać obrócony film. Znam za to wiele sytuacji, w których przez przypadek film został nagrany „do góry nogami”.

Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają obrócić taki film i oglądać go w komfortowy sposób lub przekształcić go tak, by jego odbiorcy widzieli go w poprawnej orientacji pomimo nagrania go „krzywo” lub jak wyżej: „do góry nogami”.

W tym wpisie opiszę:

Jak obrócić swój film?

Jedną z najprostszych i najszybszych metod służących do obracania filmów jest skorzystanie z programu do edycji materiałów wideo. Choć wiele z nich potrafi kosztować majątek, do tego zadania wystarczy program, który w przypadku nowszych systemów Windows jest wbudowany.

W celu jego otwarcia musimy przejść do menu start (klawisz Windows lub logo Windows na pasku zadań) i wpisać „Edytor wideo”.

Menu start

Kolejno wybrać pozycję o takiej nazwie klikając na nią lewym przyciskiem myszy.

Edytor wideo

Po otwarciu tej aplikacji możemy otworzyć film, który będziemy chcieli obrócić.

Wystarczy nacisnąć „Dodaj” w polu biblioteki multimediów.

Dodawanie filmu

Kolejno dodany film należy przeciągnąć na „Scenorys”. Możemy zrobić to poprzez przeciągnięcie i upuszczenie naszego pliku.

Przeciąganie pliku

Jednym z ostatnich kroków jest obrócenie filmu poprzez naciśnięcie ikony obracania w menu Scenorysu. Można nacisnąć ją kilkukrotnie, aby obrócić film tak, jak chcemy.

Obracanie filmu

Jeżeli efekt nas zadowala, możemy zapisać film klikając na ikonę „Zakończ film” w prawym górnym rogu. Należy określić jego jakość i nacisnąć „Eksportuj” kolejno wybierając nazwę i lokalizację gotowego pliku.

Zakończ film

Jak obrócić czyiś film podczas oglądania?

Może zdarzyć się tak, że natkniemy się na jakiś świetny film w internecie. Niestety okaże się, że jest on obrócony i jego oglądanie nie jest komfortowe. Na dobrą sprawę moglibyśmy spróbować obrócić nasz monitor, jednak w wielu przypadkach skończyłoby się to uszkodzeniami, lub stratą czasu.

Aby obrócić ekran, wcale nie musimy robić tego fizycznie poprzez obracanie naszego monitora.

W tym celu, w nowszych wersjach systemu Windows wystarczy skorzystać z jednego z prostych sposobów, takich jak na przykład użycie wbudowanego skrótu klawiszowego.

Za pomocą kombinacji klawiszy CTRL + ALT + STRZAŁKA (np. w bok) możemy tymczasowo obrócić ekran.

Dowiedz się więcej o obracaniu ekranu w Windows.