Jak naładować Laptopa bez ładowarki?

Laptop
28 listopada 2022

Niedawno pisałem o tym, jak można naładować telefon bez ładowarki. Przyszła więc pora na coś nieco większego, ponieważ w tym wpisie zajmiemy się laptopami.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której zabieracie swojego laptopa na kilkudniowy wyjazd w góry. Macie do zrobienia ważną pracę, ale będąc na miejscu, orientujecie się, że zapomnieliście z domu ładowarki. Bateria jest już rozładowana i nie ma możliwości włączenia urządzenia nawet na chwilę.

Słabo, co?

Spokojnie, prawdopodobnie nie wszystko stracone. W tym poradniku przedstawię kilka sposobów, które mogą pomóc Wam naładować laptopa w takiej sytuacji i w innych podobnych, w których z jakiegoś powodu nie będziecie mieli przy sobie sprawnej ładowarki.

Ładowanie laptopa za pomocą Powerbanka

Nie każdy wie, że laptopa, podobnie jak telefon, można naładować przy pomocy Powerbanka.

Haczyk?

Laptop musi być wyposażony w port USB-C. Inne typy USB lub niezbyt nowoczesne laptopy posiadające USB-C mogą nie umożliwiać tego rodzaju ładowania.

Jeżeli macie jednak pewność, że Wasz laptop umożliwia taki rodzaj ładowania, wystarczy mieć przy sobie naładowanego powerbanka. Choć wiele zależy od pojemności powerbanka, jak i samej baterii, z reguły w pełni naładowany powerbank (np. ~20000 mAh) powinien wystarczyć na około 1-2 pełne naładowania baterii laptopa.

Ładowanie laptopa za pomocą Ładowarki Samochodowej

Podobnie jak w przypadku Powerbanka, jeśli Wasz laptop jest wyposażony w co najmniej jedno nowoczesne gniazdo USB-C, możecie spróbować naładować go przy pomocy zwykłej ładowarki samochodowej.

Oprócz ładowarki samochodowej przyda Wam się do tego kabel USB-A do USB-C, który podłączcie do ładowarki i swojego laptopa.

Użycie uniwersalnej ładowarki

Nawet jeżeli znajdujecie się bardzo daleko od swojego miejsca zamieszkania, istnieje spora szansa, że macie gdzieś nieopodal sklep elektroniczny.

Nawet jeżeli nie znajdziecie w nim ładowarki dedykowanej do Waszego modelu laptopa, możliwe, że znajdziecie uniwersalną, z różnymi, wymiennymi końcówkami. Generalnie warto się w taką zaopatrzyć, ponieważ to zwykle koszt około kilkudziesięciu złotych, a może nas uratować podczas podróży, czy w przypadku awarii naszej głównej ładowarki.

Ładowanie laptopa za pomocą ręcznej ładowarki

Do tego sposobu również przyda nam się gniazdko USB-C pozwalające na ładowanie laptopa.

Według mnie jest to bardzo skrajna metoda, ponieważ czas potrzebny na naładowanie, choć kilkunastu procent baterii mógłby wynieść nawet kilka godzin, ale jeżeli zabraknie Wam źródeł energii, to również jest to jakaś opcja.

Wystarczy zaopatrzyć się np. w generator prądu z korbą i podobnie jak w przypadku powerbanka, czy uniwersalnej ładowarki, kabel USB-A do USB-C.

Wymiana baterii

Niektóre modele laptopów pozwalają na łatwą wymianę baterii, którą można przeprowadzić w mniej niż minutę.

W takiej sytuacji można np. posiadać dwie baterie i w razie potrzeby, gdy jedna się rozładuje, podpiąć tę, która została wcześniej naładowana. Przy tym sposobie pamiętajcie jednak o prawidłowym przechowywaniu baterii (np. w suchych miejscach o normalnej, stałej temperaturze pokojowej).