Ile kosztuje Windows 10?

Ile kosztuje Windows 10?
10 sierpnia 2022

Windows 10 to obecnie jeden z najpopularniejszych komputerowych systemów operacyjnych na świecie. Choć jakiś czas temu wyszedł już Windows 11, wielu użytkowników (w tym autor tego wpisu) nadal preferuje poczciwą, stabilną dziesiątkę, która to nomen omen miała być ostatnią, docelową wersją tego systemu — i nie miałbym nic przeciwko temu, bo jest naprawdę dobra!

W momencie pisania tego wpisu legalny klucz do systemu Windows 10 kosztuje około 500-750 złotych. Ceny wahają się w zależności od wersji, danego sklepu i są podobne zarówno w wersjach pudełkowych, jak i cyfrowych. Choć większości osób w zupełności wystarczy Windows 10 w wersji Home (nawet tym zaawansowanym), dostępna jest także wersja PRO, która jest około ~100-200 złotych droższa.

Czy Windows 10 jest za darmo?

Nie. Windows 10 jest płatnym systemem operacyjnym, choć bardzo często kupując laptopa lub komputer stacjonarny może być on preinstalowany.

Jeżeli mieliście wcześniej Windows 7 albo Windows 8, możecie sprawdzić, czy przypadkiem nie przysługuje Wam możliwość aktualizacji systemu do Windows 10.

Gdzie kupić legalny Windows 10?

Legalny klucz do systemu Windows (wraz z ewentualnym nośnikiem instalacyjnym) najlepiej kupić w sprawdzonych sklepach, takich jak oficjalny sklep Microsoft, czy duże sklepy z elektroniką jak np. x-kom.pl, czy Media Expert.

Wiem, że kwota ~600 złotych może wydawać się spora, ale system to narzędzie na lata, które w przypadku Windows w ostatnich latach zwykle można za darmo aktualizować do kolejnych wersji (na moment pisania tych słów chętni użytkownicy mogą za darmo przesiadać się z dziesiątki na jedenastkę).

Wszystkim osobom, które znalazły „super okazję” na działający klucz za ~kilkadziesiąt złotych wystawiony np. na serwisie aukcyjnym, proponuję poszukać w internecie opinii takich kluczach, lub skontaktować się z Microsoft.

Chętnym do zgłębienia szczegółów polecam ten materiał na YouTube.

Czy opłaca się kupić Windows 10?

Jeżeli planujesz grać lub używać tego systemu do programów wymagających Windowsa, zdecydowanie opłaca się go kupić. To bardzo rozbudowany i wygodny w obsłudze system operacyjny, z którym powinien poradzić sobie nawet mniej zaawansowany użytkownik. Za sprawą jego popularności znajdziesz do niego całe mnóstwo świetnych programów, oraz poradników, które pomogą Ci dostosować go do własnych potrzeb.

W innym przypadku uważam, że niekoniecznie.

Świetną darmową alternatywą dla zaawansowanych użytkowników może być Linux, do którego znajdziemy całe mnóstwo świetnych programów dostępnych — podobnie jak sam system — w zupełności za darmo.

Mniej zaawansowani użytkownicy mogą postawić na łatwe w obsłudze wersje jak np. Ubuntu, lub zdecydować się na ChromeOS.

Oba te systemy operacyjne są świetne do podstawowych zastosowań takich jak np. przeglądanie internetu, poczty, czy pracy z dokumentami. Te systemy również są bardzo proste w obsłudze i przeciętny użytkownik nie powinien odczuć większych wad w stosunku do np. Windows.

Ile kosztuje instalacja Windows 10?

Mniej techniczni z Was mogą martwić się również o samą instalację Windows 10. Jakby nie było, samo się nie wgra.

Jeżeli nie boicie się nowych wyzwań, uważam, że większość osób bez problemu da sobie radę z instalacją na własną rękę na podstawie jakiegoś poradnika z internetu. Jeżeli potrafisz zainstalować samemu program, a słowa BIOS nie słyszysz pierwszy raz w życiu, powinieneś sobie poradzić.

Jeżeli nie chcecie ryzykować lub tracić na to czasu, również to w pełni rozumiem, bo i ja w swoim czasie korzystałem z usług instalacji systemu operacyjnego. Choć interesowałem się już wtedy trochę technikaliami, z jakiegoś dziwnego powodu bałem się, że coś przy tym spieprzę.

Instalacja systemu Windows to zwykle koszt około 100-200 złotych. Jeżeli zamawiacie gdzieś komputer lub laptopa, upewnijcie się, czy przypadkiem dany sklep nie oferuje takiej usługi w cenie, lub za symboliczną złotówkę.

Zastanawiacie się pewnie, czy można taniej?

Jeśli taka kwota Was odstrasza, niespecjalnie się dziwię, bo nie jest to proces wymagający ani szczególnych umiejętności technicznych, ani zasobów czasowych. Choć jest przy tym trochę czekania, realnej pracy jest jakieś 5-10 minut.

Nie chciałbym kogokolwiek namawiać do wykorzystywania innych osób, jednak myślę, że możecie znaleźć w swoim otoczeniu ludzi, którzy z przyjemnością (a nie tylko ze względu na uprzejmość) pomogą Wam w tym procesie ze względu na czystą sympatię, lub w zamian za „flaszkę”, czy tam „przysługę”. Prawdopodobnie Wasz sąsiad, który „zna się na komputerach” będzie sobie w stanie z tym bez problemu poradzić. Pamiętajcie jednak o zachowaniu kultury, bo choć ten blog nie dotyczy savoir-vivre’u, nie każdy musi chcieć poświęcać swój czas na takie coś i jest to kompletnie zrozumiałe.

Swoją drogą, instalacje systemu operacyjnego, podobnie jak każdą inną czynność przeprowadzaną na Waszym sprzęcie, najlepiej zlecić zaufanej osobie lub profesjonalnej firmie. Komputer należący do mało technicznej osoby może być w niektórych rękach łatwym celem do np. zainstalowania programów szpiegowskich czy innego syfu, którego byście raczej nie chcieli. Nikomu tego nie życzę, ale lepiej być przezornym.