Dzielenie ekranu w Windows 10

Podzielone okna w WIndows 10
15 sierpnia 2021

W przypadku wielu komputerowych aktywności jesteśmy niemal zmuszani do stałego kontrolowania dwóch rzeczy w jednym czasie. Z tego powodu wielu bardziej zaawansowanych użytkowników zaopatruje się na przykład w dodatkowy, drugi monitor.

Od kilku lat sporym trendem jest też dzielenie ekranu. Jest to znacznie łatwiejszy, tańszy, a przede wszystkim (zazwyczaj) zajmujący mniej miejsca na biurku sposób.

Za pomocą dzielenia ekranu możemy komfortowo ustawić nawet do czterech okien w obrębie jednego monitora. Tym sposobem możemy na przykład jednocześnie pisać kod i podglądać na drugiej połowie ekranu jego efekty. Zastosowań jest naprawdę dużo, a sama konfiguracja takiego podziału trwa dosłownie kilka sekund, więc uważam, że warto dowiedzieć się, w jaki sposób można ją wykonać.

Sposoby są dwa. Osobiście polecam ten, który wykorzystuje skróty klawiszowe. Jest on według mnie nieco szybszy i prostszy.

1. Podział ekranu za pomocą skrótów klawiszowych. Mając otwarte okno, które chcesz ustawić w którymś boku, Naciśnij jednocześnie na przycisk Windows na swojej klawiaturze i na strzałkę w lewo lub w prawo. Możesz też nacisnąć strzałkę w górę lub  w dół. W ten sposób możesz podzielić ekran nawet na cztery części jednocześnie.

2. Podział ekranu poprzez ustawianie okien za pomocą myszy. Przytrzymaj pasek tytułu okna (pasek na górze, ten, na którym w prawym górnym roku możesz zminimalizować, pomniejszyć lub powiększyć okno, a także je zamknąć). Trzymając ten pasek, przesuń okno do lewej lub prawej strony, aż wyświetli się niewielka przezroczysta otoczka. Wówczas upuść okno, a znajdzie się ono w jednym z rogów.