Co to jest Runtime Broker w Windows?

Runtime Broker w Windows
28 marca 2022

Ci z Was, którzy monitorują procesy w Menedżerze Zadań w Windows, mogli natknąć się na procesy o nazwie Runtime Broker.

Procesów Runtime Broker może być kilka, ale na ogół nie zużywają one zbyt wiele zasobów. Zużycie może trochę się zwiększać podczas włączania dodatkowych programów.

Za co odpowiada Runtime Broker?

Runtime Broker to jeden z podstawowych procesów systemowych w nowszych wersjach Windows.

Odpowiada on między innymi za uprawnienia aplikacji w systemie. Sprawdza on na przykład, czy aplikacje ze sklepu Microsoft działają prawidłowo, oraz czy używają właściwych permisji.

Czy Runtime Broker to wirus?

Nie. Runtime Broker jest podstawowym procesem systemowym. Zwykle nie ma powodów do obaw, ponieważ występowanie tego procesu na komputerach z nowszymi wersjami systemów Windows jest zupełnie normalne.

Jeśli chcesz się jednak upewnić, czy przypadkiem jakiś wirus nie podszył się pod proces o nazwie Runtime Broker, możesz zlokalizować go w swoim menedżerze zadań i wybrać opcję Otwórz lokalizację pliku, by upewnić się, czy znajduje się on w folderze Windows / System 32.

Opcja otwórz lokalizację pliku w Menedżerze zadań

Czy można wyłączyć Runtime Broker?

Nie ma takiej potrzeby. Runtime Broker to ważny proces systemowy, odpowiedzialny za bezpieczeństwo i prywatność podczas otwierania aplikacji. Nie zużywa też zbyt wiele zasobów, dlatego wyłączanie go jest zwykle zbędne. Jeżeli sądzisz, że Runtime Broker działa niewłaściwie, możesz jednak zrestartować komputer lub zakończyć proces w menedżerze zadań. Po pewnym czasie od wyłączenia proces powinien włączyć się ponownie bez Twojej ingerencji.