Zaawansowane ustawienia dysku twardego

Chcesz mieć wpływ na parametry pracy dysku twardego? Niektórzy uważają, że jest to niemożliwe. Ta grupa ludzi jest jednak w błędzie. W celu udowodnienia tego potrzebujemy pewnego programu.

Victoria (Informacje, które będą potrzebne na początku)

Z czym nam to się kojarzy? Na pewno z imieniem dziewczyny i odniesieniem sukcesu. Tutaj chodzi jednak o nazwę programu z pomocą, którego zdiagnozujemy dysk twardy. Co będziemy mogli zrobić? Włączyć i wyłączyć korzystanie z podręcznej pamięci cache, sprawdzić zajętość procesora podczas pracy, zmienić wartość AAM (Przez to dysk zostaje wyciszony, ale zwiększa się czas dostępu do danych) oraz współpracować z dyskami zewnętrznymi i pendrive’ami. W jaki sposób rozpocząć korzystanie z programu? To bardzo proste! Musimy wejść w zakładkę standard po czym wskazać w prawym górnym rogu tą pozycję, którą się interesujemy. W ten sposób poznamy informację na temat naszego dysku oraz o rezultatach działań.

Victoria (Informacje, które będą potrzebne później)

Nagłówek poświęcony początkowym działaniom zakończyliśmy na tym, że widzimy rezultaty naszych działań (logi) i informacje dotyczące dysku. Przejdźmy więc dalej. Jaką informację powinien przekazać nam program? Domyślacie się. Powinna ona brzmieć Get passport. Pod nią powinna widnieć wiadomość dotyczące tego jaki mamy model dysku twardego. Nie jest to jednak wszystkie proste, ponieważ może się tak zdarzyć, że takiego komunikatu nie otrzymamy. Trzeba więc przygotować się, także na taką ewentualność. Brak komunikatu Get passport jest równoznaczny z otrzymaniem innego. Przykładem niech będzie Press „Passport” to init driv. W przypadku takiej informacji klikamy przycisk passp(Znajdziemy go po prawej stronie). Z pewnością widzisz teraz zakładkę tests. Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli powiem, że służy ona do zmiany różnego rodzaju opcji testowych. Lepiej omijać jednak to miejsce (Jak później okaże nie dotyczy to wszystkich przypadków). Zmiana opcji testowych w niczym nam nie pomoże. Podobnie jak w przypadku miejsca służącego do testów, nie trzeba chyba mówić co oznacza start. Na wszelki wypadek jednak powiem. Oczywiście, za jego pomocą rozpoczniemy skanowanie. Kiedy zostanie ono zakończone, co nikogo pewnie nie zaskoczy dostajemy informacje o problemach, które zostały wykryte. Pamiętaj także o systemie monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku czyli po prostu S.M.A.R.T. Kiedy przejdziemy na zakładkę o tej nazwie należy wybrać GET SMART. W tabelce, którą teraz widzisz znajduje się wiele ważnych informacji. Nie będę już ich wymieniał i o nich mówił. Wszystko dokładnie widać. W razie wystąpienia błędów spróbuje się ich pozbyć dzięki mapowaniu. Właśnie teraz należy skorzystać z zakładki Tests. Musimy zmienić opcję Ignore na Remap, a potem kliknąć start. Dobrze jest po mapowaniu, uruchomić skanowanie raz jeszcze. Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o pewnej liście. Nosi ona nazwą End of test. Tak jak nazwa wskazuje ma ona związek z końcem testów. Jeżeli wybierzemy opcję Shutdown PC, komputer zostanie wyłączony po tym jak skanowanie zostanie zakończone. Nie musisz się martwić o wyniki. Zostają zapisane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *