Wymiana karty graficznej

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, za co w ogóle odpowiada karta graficzna. Jest to karta rozszerzeń komputera, która odpowiada za przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym i jej późniejszą konwersję na sygnał, który będzie zrozumiały dla wyświetlacza.

Żeby mieć jakiekolwiek pojęcie na temat karty graficznej na sam początek trzeba zapoznać się z jej parametrami. Jak wiadomo na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów kart i każdy powinien wybrać dla swojego komputera taką, jaka spełni jego oczekiwania.

Jaką kartę wybrać

Jest to jeden z najczęściej wymienianych elementów w komputerze. Czynność wymieniana karty graficznej jest bardzo prosta i każdy bez problemu może ją przeprowadzić. Na sam początek trzeba jednak nabyć kartę, którą zamontujemy w swoim komputerze. Do wiodących producentów kart graficznych należą Diamond, Ati, Hercules oraz Matrox. Zanim jednak dokonamy zakupu jakiejkolwiek karty trzeba sprawdzić czy nasz komputer wyposażony jest w gniazdo PCI lub AGP. To drugie pozwala otrzymać większą wydajność, więc warto to wcześniej sprawdzić.

Tak naprawdę to jaką kartę powinniśmy wybrać zależy od tego do czego w przyszłości będziemy chcieli jej używać. Jeśli nasze potrzeby nie przewidują posiadania zaawansowanej trójwymiarowej grafiki, wystarczy się wyposażyć w grafikę 2D. Jeśli natomiast zależy nam na wysokiej jakości obrazu warto rozejrzeć się za znacznie lepszą kartą graficzną.

Jak wymienić kartę graficzną

Gdy zależy nam, żeby nasz komputer służył nam głównie do grania warto wyposażyć go w kartę obsługującą grafikę trójwymiarową. W dzisiejszych czasach większość kart obsługuje zarówno grafikę dwuwymiarową jak i trójwymiarową, ale nie wszystkie robią to na tym samym poziomie. Obecnie wiele kart posiada również tunery telewizyjne, dekodery MPEG czy karty, które służą do przechowywania wideo. Sami musimy zdecydować, którą kartę wybrać. Warto wybrać taką, z którą będzie kompatybilny nasz monitor. Czasami może okazać się, że konieczna będzie również wymiana monitora na taki, który będzie współpracował z kartą. Jak zacząć instalację? Najpierw należy odnaleźć najnowszy sterownik. Zanim zaczniesz instalację nowej karty, odwiedź stronę internetową jej producenta i sprawdź jaką oferuje on wersję określonego sterownika. W niektórych przypadkach może się okazać, że na stronie internetowej znajdziesz nowszy program niż ten, który został dołączony przy zakupie do Twojej karty graficznej. Kolejnym krokiem będzie wyłączenie komputera, odłączenie monitora i zdjęcie z niego obudowy. Gdy już uda nam się odnaleźć odpowiednie gniazdo i prawidłowo zainstalować nową kartę należy podłączyć kabel do gniazda karty graficznej. Kolejne kroki, które trzeba wykonać nie należą do najtrudniejszych i są dosyć schematyczne. Wymiana powinna pójść szybko i sprawnie. Jeśli jednak boisz się, że podczas wymiany starej karty graficzną dojdzie do uszkodzenia Twojego komputera, poproś o pomoc kogoś, kto ma w tej czynności większe doświadczenie od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *