Problemy z DirectX

Słyszeliście o DirectX? Z pewnością tylko, niektórzy z was byliby wstanie wyjaśnić, o czym mowa? Inni z kolei wiedzieliby, że ma to jakiś związek z grafiką, a dla kolejnej grupy osób sterowniki te nie mówiłbym kompletnie nic. W związku z powyższym informuję, że ma on na celu wspomagać generowanie grafiki na naszym komputerze. Teraz, kiedy już wszyscy to wiedzą, możemy swobodnie przejść dalej.

Problemy i sposoby radzenia sobie z nimi (Część I)

Każdy z nas z pewnością natrafił już w swoim życiu na niejedną przeszkodę. Z pewnością jeszcze wiele przed nami. Podobnie jest z DirectX. Niestety, nie można wykluczyć tego, że nie będzie żadnych problemów. Co należy więc zrobić? Oczywiście, nauczyć się z nimi walczyć! Nie wiem czy jesteś tego świadomi, ale w przypadku, gdy nie dysponujemy najnowszą wersją tego programu, nie będziemy mogli uruchomić gry albo jej działanie będzie tak wolne, że z pewnością każdy z Was będzie wściekły. Jeżeli masz system operacyjny Windows Vista lub Windows 7 to mam dla Ciebie świetną wiadomość. Podczas aktualizacja systemu dostępna jest nowa wersja sterowników! Gdybyś posiadał Windows XP to konieczne byłoby odwiedzenie strony internetowej Microsoftu. Ważne! Jeżeli zainstalowałeś właśnie lub zaktualizowałeś DirectX to nie zapomnij o tym, żeby zrestartować komputer! Nie wszyscy znają się jednak tak dobrze na komputerach, żeby sprawdzić z jakiej wersji programu korzystają. Nie jest to jednak trudne. Wystarczy w wierszu polecenia wpisać dxdiag po czym wcisnąć ENTER. Uruchomienie dxdiag jest równoznaczne z tym, że DirectX znajduje się na komputerze. Teraz należy spojrzeć na kartę System i znaleźć informacje. Właśnie tam znajduje się wiadomość jaką wersję tego programu masz zainstalowaną u siebie. Niestety, to nie musi być jeszcze nie wszystko. Problem może tkwić, gdzie indziej. Głównymi ”podejrzanymi” są funkcje Przyspieszenie DirectDraw i przyspieszenie Direct3D. W przypadku, kiedy są one wyłączone, powinniśmy je włączyć. Warto też sprawdzić obszar, który dotyczy uwag. Nie można wykluczyć sytuacji, że widnieje tam informacja o jakimś problemie. Gdyby tak się stało, znacznie ułatwiłoby to nasze działania.

Problemy i sposoby radzenia sobie z nimi (Część II)

Jak to często bywa, możliwości jest wiele. Kolejną z nich jest zapisanie tzw. raportu dxdiag. Wystarczy użyć przycisku Zapisz wszystkie informację. Znajdziemy go na dole okna. W ten sposób można później dokonać analizy. Sprawdź czy możesz włączyć Przyśpieszenia. W przypadku, kiedy nie jest to możliwe oznacza to, że przyspieszenie grafiki jest wyłączone w ustawieniach systemu. Nie pozostaje nam nic innego jak je włączyć. W celu wykonania tej czynności wchodzimy w ustawienia ekranu po czym wybieramy ustawienia zaawansowane. Kolejnym krokiem jest kliknięcie na przycisk Zmień ustawienia. Znajdziemy go na karcie Rozwiązywania problemów. Uwaga! W przypadku, kiedy proszą nas o podanie hasła administratora, musimy to zrobić. Ostatnią rzeczą jest ustawienie przyspieszenia sprzętowego tak, żeby było pełne. Czasem zdarza się też tak, że(być może nieświadomie) stosujemy niepodpisane sterowniki. Pamiętajmy więc o tym, żeby podczas instalowania sterowników do sprzętu sprawdzić czy mają one podpis cyfrowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *