Ochrona przed kradzieżą danych ze schowka

Zacznijmy może od tego co to jest schowek. To miejsce, w którym przechowywane są wszystkie kopiowane dane w celu przechowania ich na moment przenoszenia. Co się tam może znajdować?

Hasła do różnych portali czy nawet kont bankowym, poufne dane z kopiowanej umowy i inne bardzo newralgiczne dane osobowe mogące przyczynić się do działania na szkodę użytkownika. Chciałbyś się ustrzec przed tego typu atakiem cyberprzestępców? Na szczęście jest to możliwe. Nie wyeliminujemy zagrożenia w 100%, ale jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko. Można zrobić to w dwojaki sposób. Jeden to odpowiednia konfiguracja przeglądarki, a drugi to pobranie odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego dane w schowku.

Ochrona poprzez odpowiednią konfigurację przeglądarki

Ważne jest, aby nasza przeglądarka była aktualizowana do najświeższej wersji. Z każdą aktualizacją właściciel przeglądarki przesyła nam usprawnioną ochronę przed cyberatakami. Dla przykładu w przeglądarce Internet Explorer starszej niż wersja 7 za pomocą specjalnego kodu źródłowego cyberprzestępca jest w stanie wykraść całą zawartość schowka bez wiedzy użytkownika. Natomiast w przeglądarce od Internet Explorer 7 i świeższej przed przechwyceniem danych ze schowka zobaczymy komunikat pytający o zgodę (brzmi on: „Do you want this webpage to access your clipboard?”). Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, że nasze dane nie wpadną w powołane ręce możemy zabezpieczyć się w następujący sposób:

  1. Uruchamiamy przeglądarkę
  2. Otwieramy opcje przeglądarki i wybieramy kartę zabezpieczenia
  3. Następnie klikamy w opcję Poziom niestandardowy
  4. W dziale Obsługa skryptów szukamy opcji Zezwól na operacje wklejania przez skrypt
  5. Zaznaczamy wyłącz, a następnie zatwierdzamy klikając w przycisk OK w celu zatwierdzenia zmian

Od tego momentu wszystkie nasze dane przechowywane w schowku są bezpieczne.

Ochrona poprzez instalację oprogramowania dodatkowego

Na rynku aplikacji wspierających zabezpieczanie naszego komputera znajdziemy kilka chroniących przed kradzieżą danych ze schowka. Odnalezienie jednej z nich nie powinno sprawić nikomu problemu. Aplikacje te działają na zasadzie przechowywania danych w miejscu bezpiecznym pomijając schowek. Gdy program wykryje, że ostatnia rzeczą, którą skopiowałeś do schowka jest Twoje hasło to po określonej w ustawieniach narzędzia liczbie sekund zawartość schowka zostanie wyczyszczona. Jeżeli takie rozwiązanie Ci nie odpowiada i chciałbyś mieć pełną kontrolę nad zawartością schowka, możliwe jest skonfigurowanie programu w sposób umożliwiający ręczne czyszczenie schowka podręcznego. Rozwiązanie to jest to o tyle bardziej komfortowe, że działa na wszystkich przeglądarkach i nie ma konieczności ręcznego konfigurowania każdej z używanych przeglądarek. Aplikacje służące do ochrony danych w schowku są z reguły darmowe dla celów komercyjnych w związku z czym możemy użyć i jednego i drugiego typu zabezpieczenia naraz. Polecam zastosowanie takiego rozwiązania zwłaszcza na urządzeniach z którego wykonujemy przelewy oraz przeglądamy i modyfikujemy dane wrażliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *