Kontrolowanie chłodzenia komputera

Z pewnością nie wszyscy wiedzą, ale jedną z głównych przyczyną uszkodzeń podzespołów która jest to z nie są one prawidłowo chłodzone. Warto byłoby więc mieć nad nimi kontrole. Czy jest to możliwe?

Sprostowanie

Kiedy mówimy o przegrzaniu komputera, może kojarzyć się nam to z osobą, trzymającą laptop np. na poduszce, które jest puchata. Dodajmy do tego fakt, że dana osoba korzystała z niego dość długo albo co może rzadziej spotykanie, ale oczywiście jak najbardziej możliwe (Myślę, że możemy być zgodni w kwestii tego, że nie takie rzeczy świat widział i z całą pewnością jeszcze zobaczy.), że o nim zapomniała. Naturalnie nie kwestionuję tego. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to zawsze powodem przegrzania. Nawet nie jest to najczęstsza przyczyna. Tą jest awaria wentylatorów. Jesteście zaskoczeni? Chcielibyście wiedzieć co należy zrobić, żeby temu zapowiedz? Nie macie wyjścia, musicie czytać dalej.

Zapobieganie

Niezależenie o co chodzi zawsze lepiej jest zapobiegać. W takim razie co musimy zrobić, żeby kontrolować chłodzenie komputera? Warto zaopatrzyć się w jakąś aplikację, która nam pomoże. Jak to zwykle bywa, możemy znaleźć programy, za które posiadanie przyjdzie nam mniej lub więcej zapłacić jak i te, które możemy mieć za darmo. Moją propozycją jest aplikacja SpeedFan. Należy ona do grupy darmowych programów. Dzięki niej śledzenie temperatur np. procesora czy płyty głównej nie będzie żadnym problem. Podobnie sprawa się ma, jeżeli chodzi o monitorowanie prędkości obrotowych i poziomu napięć. SpeedFan to nie tylko pełna kontrola. Możliwa jest nawet regulacja! Dotyczy ona szybkości pracy wentylatorów na procesorze. W ten sposób możemy sobie zapewnić ich cichą pracę. Dobrze jest jeszcze zrobić tak, żeby program zapisywał monitorowane pozycje. Dokonanie tego nie jest trudne. Za chwilę przedstawię coś w rodzaju przewodnika. Pierwszym krokiem jest oczywiście uruchomienie naszego programu, potem musimy kliknąć Configure. Kiedy już to zrobimy, to na zakładce Temperatures wybieramy to co nas interesuje. Ważna informacja! Musimy kliknąć na nazwę każdej zaznaczonej pozycji. Za każdym razem musisz też zaznaczać opcje Logged, która pojawia się na dole automatycznie. W ten sposób dotarliśmy już niemal do końca. Pozostało jeszcze zaznaczyć Enabled (na zakładce Log), potem Add header to the file i oczywiście kliknąć OK, żeby zmiany zostały zapisane. Należy pamiętać również o tym, że gdy decydujemy się na to, żeby zminimalizować program SpeedFan to wszystkie parametry, które zostały wybrane będą logowane do pliku. Jeżeli chciałbyś przekonać się natychmiast, że program ten należycie wykonuje swoje obowiązki to możesz go na własne życzenie przeciążyć. Jeżeli postanowiłeś to zrobić i doszło do restartu to możemy sprawdzić działanie tej aplikacji. Wchodzimy do katalogu, w którym znajduje się nasz pomocnik. Należy spojrzeć na pliki z logami, które mają dzisiejszą datę utworzenia. Zostało już tylko otworzyć plik i spojrzeć na ostatnie wpisy. Patrzymy na kolumnę Seconds. Myślę, że nikt nie ma teraz wątpliwości czy program SpeedFan jest potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *