Instalacja Linuxa krok po kroku

Na przykładzie Ubuntu można zobaczyć jak szybko zainstalować system operacyjny Ubuntu Linux. Cała procedura nie należy do najtrudniejszych i może ją przeprowadzić nawet laik. Linux to konkurencja dla systemu operacyjnego Windows. Który z nich jest lepszy?

Każdy powinien ocenić to osobiście. Niektórzy krytykują go za niezwykle trudną do przeprowadzenia instalację, konfigurację i nie do ogarnięcia obsługę. Inni natomiast twierdzą, że jest to najlepszy system na jakim przyszło im pracować, gdyż jest on bezproblemowy i przede wszystkim intuicyjny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ma on jedną ogromną zaletę. Każdy może go zdobyć zupełnie za darmo. Gdy już będziemy jego posiadaczami bez problemu możemy odpowiednio go skonfigurować i dopasować do własnych potrzeb tak, by jak najlepiej nam się na nim pracowało.

Proces instalacji

Na samym początku trzeba znaleźć miejsce, z którego pobierzemy Linuxa. Może być to oficjalna strona Ubuntu, która udostępnia go zupełnie za darmo. Ale prócz niej istnieje wiele miejsc, z których możemy go pozyskać. Gdy posiadamy Ubuntu na nośniku, należy go umieścić w napędzie i zrestartować nasz komputer. Następnie naszym oczom ukaże się menu instalacyjne. Gdy zatwierdzimy instalację nastąpi moment, w którym trzeba będzie wybrać odpowiednią dla nas strefę czasową oraz układu klawiszy. Dla wszystkich tych którzy mieszkają w Polsce – wybieramy opcję Poland, czyli uzyskamy standardową opcję ustawienia wszystkich klawiszy. Następnie zobaczymy planszę z możliwością gospodarowania miejscem na naszym dysku. W tym momencie trzeba wziąć pod uwagę czy system, który instalujemy będzie naszym kolejnym czy też pierwszym system. W zależności od tego wybieramy odpowiednią opcję. Teraz trzeba będzie ręcznie określić partycję (tylko wtedy, gdy nie chcemy usuwać wszystkich swoich danych) lub użyć całego dysku, ale tylko w przypadku, gdy Ubuntu będzie naszym jedynym systemem.

Jak skończyć instalację Linuxa

Okienko „Kim jesteś?” zasugeruje, że jesteśmy przy końcu naszej instalacji. W tym momencie należy podać swoje osobiste dane, o które prosi nas komputer. Gdy wszystko będzie w porządku i osobiście zatwierdzimy prawidłowość wprowadzonych przez nas danych zostaniemy przeniesieni do okna, które będzie oknem podsumowującym. I w tym momencie następuje instalacja. Proces ten nie ma określonej długości czasu, lecz zazwyczaj trwa to około pół godziny. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poczekać, aż system się zainstaluje. Gdy już to nastąpi, konieczne będzie ponowne zrestartowanie komputera. W tym momencie możemy już wyjąć nośnik z napędu, który umieściliśmy w nim na początku całej procedury. Jeśli komputer już się uruchomił na ekranie widzisz menu z którego wybierasz opcję UBUNTU i czekasz na całkowite załadowanie systemu. Teraz już tylko wpisz dane, które podałeś podczas instalacji i możesz cieszyć się swoim nowym, darmowym systemem. Będziesz miał okazję osobiście stwierdzić czy jest on lepszy od systemu Windows czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *