Dezaktywacja automatycznego restartu przy niebieskim ekranie

Niebieski ekran, inaczej nazywany z języka angielskiego Blue Screen’em to prawdopodobnie znany każdemu użytkownikami systemu obrandowanego logiem Microsoftu systemu operacyjnego Windows.

Niebieski ekran jest komunikatem informującym użytkownika o wystąpieniu poważnego błędu systemu operacyjnego uniemożliwiającego nam dalszą pracę. Wraz z pojawieniem się Blue Screen’a system operacyjny wymusza natychmiastowy restart komputera w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności.

Historia uruchomienia procesu automatycznego restartu komputera przy niebieskim ekranie

Właściciele systemu operacyjnego w pewnym momencie ścieżki rozwoju Windowsa doszli do wniosku, że straszenie użytkownika niebieskim ekranem wywołuje negatywne opinie o marce wśród klientów. Postanowiono, że od tej chwili automatycznie uruchamiany będzie proces przelogowania komputera wraz z wystąpieniem błędu krytycznego.

Wyłączenie autorestartu systemu

Firma Microsoft nie pomyślała wtedy o niewątpliwie ważnej rzeczy. Na wspomnianym niebieskim ekranie są podawane wszelkie informacje o zaistniałym błędzie dzięki czemu bardziej zaawansowany użytkownik jest w stanie zdiagnozować przyczynę awarii i zminimalizować ryzyko jej ponownego wystąpienia. Na szczęście zostało umożliwione ręczne wyłączenie automatycznego restartu w celu umożliwienia odczytania komunikatu. Wyłączenie tej opcji jest bardzo prostej, a można to wykonać w następujący sposób:

  1. Przytrzymaj klawisz [WINDOWS] i wciśnij klawisz [BREAK]. Po zastosowaniu tej kombinacji klawiszy otworzy się okno dialogowe właściwości systemu. Innym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest otwarcie Panelu Sterowania, a następnie wybranie opcji System.
  2. Przejdź na zakładkę zatytułowaną Zaawansowane i w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie wciśnij przycisk Ustawienia
  3. W nowym oknie Uruchamianie i odzyskiwanie odznacz pole Automatycznie uruchom ponownie. Warto również odznaczyć opcję Wyślij alert administracyjny
  4. Zatwierdź zmiany klikając dwukrotnie klawisz OK. Od tej pory komputer powstrzyma proces automatycznego restartu podczas wyświetlenia niebieskiego ekranu z komunikatem o błędzie, co umożliwi Ci zapoznanie się z jego treścią.

Podsumowanie

Firma Microsoft dokłada wszelkich starań, aby system operacyjny przez nich wypuszczany był jak najbardziej przyjazny dla użytkownika. Niestety jak wszyscy dobrze wiemy dogodzenie wszystkim naraz nigdy nie jest możliwe i polityka firmy była taka, aby dostosować system operacyjny pod najliczniejszą grupę odbiorców jaką są niewątpliwie osoby początkujące. Na szczęście wraz z dostosowaniem aplikacji pozostawione są furtki umożliwiające nam ingerencję w ustawienia systemu i ręczne dostosowanie ich do naszych umiejętności. W tym przypadku możemy odczytać opis zaistniałego błędu krytycznego i poprzez jego zlokalizowanie skutecznie zwalczyć awarie naszego sprzętu. Najczęstsza spotykana awarią wymuszającą wyświetlenie niebieskiego ekranu jest nieprawidłowe dobranie sterowników oprogramowania zainstalowanego na naszym sprzęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *